The Walking Dead Dizisi Hakkında Bilgiler

Bir virüs yayılmasıyla artık ölüler de aramızdadır. Niyetleri iyi olmayan bu ölüler insanları yemek amacıyla hareket ederler. Onlar birer zombi olmuştur artık. 2010 yılında ilk kez yayınlanan yapımcılığını AMC şirketinin üstlendiği dizinin çekimleri Amerika’nın Atlanta eyaletinde gerçekleşmiştir. Çizgi romandan uyarlama olan yapımı yazar Robert Kirkman yazmış ve Tony Moore çizmiştir. Her uyarlama gibi bu dizi de bire bir kopya bir uyarlama değildir. Sevmemiz için birçok nedenimiz vardır. İnsanların aç olduğu ve doymak bilmediği zombi korku türündeki yapımlardan olması sevilmesini de beraberinde getirmiştir. Yeni bir yönetmen ve ya senarist olsanız böyle bir konudan ekmek yemeniz en kısa yollardan birisidir. Seyircisi hazır bir türdür. Dizinin hikayesinin tekdüze olmaması izlenmesindeki bir diğer etkili özelliktir. Yönetmenin tarzı ilk başlarda hoşumuza gidebiliyor ama sonrasında bu durumun tekrara düşmesi gözümüzdeki değerini alçaltıyor. Zombi ve korku türünden haz etmiyorsanız, sürekli aksiyon sahnesi istiyorsanız bizden size tavsiye hiç başlamayın. Bu zombi yapımında zombi kelimesiyle karşılaşmazsınız. Farklı şekillerde tabir edilirler.
Danabois’te kıyamet kopar ve dünya çürümeye başlar. Bu salgın nedeniyle zombiler, dizi tabiriyle aylaklar ortaya çıkar. İnsanlar için büyük tehdit oluşturur bu aylaklar çünkü insan etiyle beslenmektedirler. Isırdıkları insanlar ise artık birer aylak olurlar. Diziye genel olarak baktığımızda zombilerin arasında kalan karakterlerimizin hayat mücadelesini görürüz. Kostümler başarılı ama konuşmaların yetersiz kaldığı çok bariz belli oluyor bazı sahnelerde.

via GIPHY

Rick Grimes (Andrew Lincoln) : Bir çatışma anında vurulup komaya girmiştir. Komadan uyanmasıyla aylaklarla karşılaşır başrolümüz. Önüne çıkan zorlu engellerle ilerlerken salgında hayatta kalmayı başaran insanları toplamaya başlar. Topladığı bu küçük grubun lideri konumuna gelir. Bu ekibiyle hayatta kalma mücadelesi verirler. Karaktere can veren Andrew Lincoln ‘Aşk Her Yerde’, ‘Gönül Avcısı’, ‘İnsan Trafiği’, ‘Uğultulu Tepeler’ gibi birçok başarılı yapımda rol almasına rağmen en çok tanınmasına sebep olan yapım The Walking Dead olmuştur. Görenler onu Rick Grimes olarak bilirler. People’s Choice ve Satellite ödüllerinin sahibi olmuştur.

via GIPHY

Glenn Rhee (Steven Yeun) : Glenn soyadını dizide kazanıyor. Rick’i kurtararak bu ekibe dahil olur. Yetenekli ve zeki bir karakterdir. Yiyecek bir şeyler bulmak genelde Glenn’den sorulur. Sadece Rick’le kalmaz birçok karakteri Glenn kurtarır ve Maggie’ye duygusal olarak bağlanır. Maggie ile olan birlikteliği ve ekibin önemli kişilerinden olması onun ilk başlardaki çekingen halini sonradan değiştirmiş ve karakterimiz kendini aşmıştır.

via GIPHY

Carl Grimes (Chandler Riggs) : Dizinin küçük karakterlerinden Rick’in oğludur. Babası komadayken olan olaylardan annesi ve babasının yakın arkadaşı olan Shane kurtarmıştır. Masum bir çocukken olan olaylar Carl’ı olgunlaştırmıştır. Diziyle Genç Sanatçı ve En İyi Genç Başrol Oyuncusu ödüllerini almıştır. Diziyle dikkatleri çeken Carl Grimes gerçek hayatta ChairHandler adında YouTube kanalı açmıştır.

via GIPHY

Daryl Dixon (Norman Reedus) : Çizgi romanda yoktur. Dizinin en önemli karakterlerinden birisidir. İlk başlarda acımasız gibi görünen karakterlerimiz ikinici sezondan sonra en sevilen karakterlerinin arasında yerini bulur. Shane’in ölümüyle beraber Rick’in sağ kolu haline gelmiştir. Av ve iz sürme kaabiliyeti çok iyi olan Daryl çok iyi de ok kulanabilen birisidir. Okları onun marka yüzüdür diyebiliriz. Güven konusunda ise hep şüphe içindedir. Şehrin Azizleri serisinden akıllarımızda olan Norman Reedus başarılı oyunculuğunu sergiliyor.

via GIPHY

Carol Peletier (Melissa McBride) : Kadının gücü dizide Carol Peletier’dir. Ekibe eşi Ed ve kızı Sophia ile katılmıştır. Ama ilk sezonda kocası Ed’e ve ikinci sezonda ise kızı Sophia’ya veda etmek zorunda kalmıştır. Carol’un ayakta kalmasını sağlayan karakterimiz Daryl’dir. Kariyerine 93 yapımı MatLock dizisiyle başlayan kadın aktörümüz parlamasını The Walking Dead dizisinde yaşamıştır.

via GIPHY

Maggie Greene (Lauren Cohan) : Genç, güzel ve asi bir kız olan Maggie 2. Sezondan sonra var olup devam eden en önemli karakterlerden birisidir. Glenn ile aşk yaşıyorlardır ve başına gelen olaylardan sonra daha da güçlenen bir karakterimizdir.

via GIPHY

Michonne (Dania Gurira) : Kendisine kılıçların efendisi diyebiliriz. Çok güçlü bir kadın karakterdir. 2. sezonda dahil olup bölümler ilerledikçe dikkatleri üzerinde topluyor. Rick ile birlikteliği vardır. Zimbabwe asıllı Amerikalı Dania Gurira tarafından canlandırılan karakterdir. Oyuncuyu Avengers : İnfinity War (2018) ve Black Panther (2018) filmlerinden de aynı karakteri (Okoye) canlandırmasıyla tanıyoruz.

via GIPHY

Sasha Williams (Sonequa Martin – Green) : En başından beri güçlü bir karakter sergileyen grubun sevilen bir üyesi olan Sasha gelişinden daha fazla gidişiyle konuşulan bir karakterdir.

İnsanların bitmesini istemediği bir yapımdır. Öyle ki ülkemizde internetten değil televizyondan bile takip eden bağımlıları vardır. Kimisine göre saçma olan konusu ve işleyişi vardır. Ama genel olarak başladığınızda duramadığınız bir yapımdır diyebiliriz. Zombi türünde dizi dediğimizde akıllara gelen ilk yapım elbette ki The Walking Dead dizisidir. Diziye bir süre sonra başlayanlar için tüm bölümlerin elinin altında olması çok güzel duygudur ama en başından bu yana takip eden ve sabırıszca bölümleri bekleyen insanların duygusu apayrıdır. Kendini en çok satabilen türde olan bu yapım klişelerden uzak durup izleyiciye güzel bir iş sunuyor. Kendini işin kendi gerçekliğine kaptıramayanlar, soyutlanamayanlar dizinin tadını alamaz ve sıradanlığıyla suçlar. Her dizide, her filmde, her yapımda olduğu gibi bu dizide de kimsenin dedikleri düşüncelerinizden önemli değildir. İlginizi çekiyorsa izleyin. Zaten kendinizi kaptırmanız en bariz ihtimaldir. Bizim için farkını ortaya koymuş; gerek senaryo, gerekse işleniş bakımından türündeki en iyi dizilerin başında gelir Yürüyen Ölüler.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir