The 100 Dizisi Hakkında Bilgiler

Sabırla izleyen izleyiciler için ilk birkaç bölümden sonra akış hızı değişen, sizi adeta peşi sıra izleme isteği içine sokan dizidir The Hundred. Her sezonda farklı hikayeleri olması ve bu hikayelerin sezon sonlarında birbirleriyle bağlantısının iyi yapılması dizinin izleyeni kendine bağlaması kaçınılmazdır. Genele bakarsak genç nüfusa hitap eden bir dizi olduğunu anlayabiliriz. Dizi adını Kass Morgan’ın aynı isimli, 2013 çıkışlı kitabından alır. Giriş bölümü olarak ses getirmiş, çok şey vaat etmiş ama devamındaki birkaç bölüm boyunca bu çıtayı yakalayamamıştır. Ama toparlamakta gecikmemiştir. Düşündüğünüz gibi sıradan olaylar değil beklemediğiniz olaylar olduğu için bu açıdan da kendisine bağlamıştır seyirciyi. İlk sezon finali ise dizinin iyi bir yere gideceğini belirtmiştir. İlk sezonun kötü olan yanlarından birisi de fazla tecrübesi olmayan oyuncuların kötü oyunculukları dizinin vaatlerinin bazen arka plana atılmasına sebep olmuştur. Ama bütün bunlara rağmen kendini sevdirmeyi başaran bir yapımdır.

Dizi, 97 yıl önce gerçekleşen nükleer patlamadan dolayı dünyanın yaşanamaz bir halde olmasını ve yaşamayı başarabilen insanların (yaklaşık 400 kişi) ise Ark adındaki bir uzay istasyonunda yaşamlarını devam ettirmeye çalışmalarını konu alıyor. 12 ulustan olan bu 400 kişi bu uzay istasyonunda 3 nesil devam etmiş ve 2094e kadar gelmeyi başarmışlardır. Nüfus yapılanması için ölüm gibi ağır cezalar ve çocuk doğurma sınırı gibi katı kurallar vardır. Ne kadar küçük de olsa işlenen bir suç beraberinde idamı getirmektedir. Eğer bu suçlu genç ise ancak öyle hayatta kalır ve ceza olarak hapse atılır. Ve günümüz… Kaynaklar artık tükenmeye yüz tutmuş, burada yaşayan insanların ise sonu iyice yaklaşmıştır. Ve bir karar verilir. Mahkum olan 100 genci dünyaya gönderip dünyanın yaşanabilir bir yer olup olmadığını kontrol ettirmek isterler. Bu 100 genç içinde işin en başında gruplaşmalar oluşur. İsyan edenler, lider olmak isteyenler… Ama dünya artık bilinmez, öngörülmez bir yerdir. Zorlukları ve kendilerini bekleyen tehlikeleri aşmak için tek yumruk olmaları gerekir. Hakkında yapılan kötü yorumlara çok da aldanmamak gerekir. Bazı mantık hataları yok değil ama yine de izlenebilir bir dizidir. Hatta bilim kurgu sevenler için çok iyi denecek bir yapımdır.
Clarke Griffin (Eliza Taylor) : Liderin kim olduğunu belirlemek için herkes yarışsa da göreceksiniz ki dizideki mahkum gençlerin lideri, Ark’ın en önemli doktorunun kızı Clarke’tır. Mahkum edilmesinin sebebi kaynakların tükenme eşiğinde olduğunu ve 4 aylık oksijenlerinin kaldığını insanlara söylemek istemesidir. Babası da bu suçtan dolayı infaz edilir. Dünyaya geldiğinde hayatta kalmayı ve Ark’takilere dünyanın yaşanabilir durumda olduğunu söylemeyi amaç edinmiştir. Eliza Taylor’un ilk hatırı sayılır işidir The 100.

via GIPHY

Abby Griffin (Paige Turco) : Ark’ın yetişkinlerinden olan Abby Clarke’ın annesi ve en önemli doktordur. Yönetimde de sözü geçer. Clarke biraz da babasının ölümünden ve annesinin önleyemediğinden dolayı Abby’ye kızgındır. Abby ise dünyada kızıyla aralarını düzeltmeyi amaçlamaktadır. İnsanlara yardım etmeyi misyonu olarak belirlemiş ve Clarke’ı korumak için her şeyi göze alacaktır.

via GIPHY

Bellamy Blake (Bobby Morley) : Aslında mahkumların gönderilme kararı alındığında mahkum değildi Bellamy. Ama dünyaya gönderiliş haberini aldığında mahkum olan kız kardeş Octavia’yı koruyabilmek için hapse girmeyi kafasına koymuş ve Ark’ın yöneticisi olan Jaha’yı vurmuştur. Liderlik çatışmasına giren bir karakterimiz de Bellamy oluyor ve Clarke ile liderlik için mücadeleye girişir. Düşüncelerinden birisi ve en önemlisi de beraberindeki 100 insanı yanına çekerek dünyada yeni bir düzen kurmaktır ve bunun için ise yetkililerin emirlerine uyup bilgi alış-verişi yapanları engelleyip iletişimlerini kesmeye çalışır. Clarke’ın etkisiz kaldığı anlarda liderliği devralır ve çoğu kez günü Bellamy kurtarır.

via GIPHY

Octavia Blake (Marie Avgeropoulos) : Bellamy karakterinin ergen asiliğinde olan kız kardeşidir. Tutsaklığının birinci senesinde dünyaya gönderildiği için mutludur. Doğada ve özgür olduğu için hayatın keyfini çıkarır. Tutsaklık sebebi ise ailesinin koyulan çocuk sınırını geçirmesidir.

via GIPHY

Jasper Jordan (Devon Bostick) : Jasper iyi niyetlidir. Sıcakkanlı bir ergendir. Dünyaya gönderildiğinde en önemli amacı hoşlandığı Octavia’nın ilgisini üzerine çekmektir. Yardım eder, yemek bulur. Mahkum olmasına sebep olan olay yakın arkadaşıyla yemek çalarken yakalanmasıdır. Karaktere Saftirik Greg’in Günlüğü, Testere gibi filmlerden tanıdığımız Devon Bostick hayat veriyor.

via GIPHY

Finn Collins (Thomas McDonell) : Clarke’ın yardakçısı diyebileceğimiz bir karakterdir. Hep Clarke’ın yanında ve dediklerini yapan, yaptıran birisidir. Bölümlerimiz ilerledikçe Clarke’a karşı duygular büyüttüğüne şahit olacaksınız.

via GIPHY

Wells Jaha (Eli Goree) : Ark’ın nefret edilesi bir yöneticisi olan Thelonius Jaha’nın oğludur. Mahkum olmasının sebebi en yakın arkadaşı olan Clarke’ı korumaktır. Sonralarda Clarke’ın yanlış anlamasından dolayı araları açılıyor.

Thelonius Jaha (Isaiah Washington) : Kötü yönetim şekli yüzünden sevilmeyen liderdir. Bellamy mahkum olmak için kendisini vurmuştur. Bir süre sonra ölecektir.

via GIPHY

Marcus Kane (Henry Ian Cusick) : Jaha’nın en iyi yardımcısı. Her konuda kendini kurtarmayı bilen bir karakterdir. Oksijen için insan öldürmeyi göze almıştır.

İzleyenlerin görüşlerine genel olarak baktığımızda iki kolda inceleyebiliriz. Bilim kurgu sevmeyen ama survival tarzı dizi olduğu için izleyenler genelde beğenmez ve mantık hatalarından söz ederler hep. Ve bu görüşlerde izlenilmesinin vakit kaybı olduğunu görürüz. Ama diğer taraftan bilim kurguyu seven, hataları maruz görebilen –ki zaten kendini affettiren bir yapımdır The 100- ve daha iyisini verebilir gözüyle diziye devam edenler diziyi çok beğenirler. Hatta içlerinden bazıları bu diziyi başyapıt sayarlar. Her ne olursa olsun görüşleri incelerken iki tarafı da detaylıca incelemeli ve objektif olmalıyız. Ve izlemeden bir yapıtın iyi ya da kötü olduğuna karar vermemeliyiz. Sonuçta bunlar sanat alanında yapılan ve emek olan işlerdir.
Bu yazımızdan sonra diziyi izlemeye başlayacak olanlar varsa eğer iyi seyirler dileriz.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir